Bez kategorii

DOMOWE SPOSOBY NA ZGAGĘ

Jest to temat znany prawdopodobnie przez wielu z nas. Dolegliwości zgagi dopadają nas w najmniej odpowiednim momencie. Są niesamowicie dokuczliwe, i nie zależą od wieku. Cierpieć na nią mogą niemowlęta, starsze dzieci, dorośli i osoby w podeszłym wieku. Pomyślmy zatem, jak możemy sobie z nią radzić przy użyciu domowych sposobów.

Zgaga co to jest?

Możemy mówić że mamy zgagę w sytuacji, kiedy to kwasy żołądkowe cofają się do przełyku. Ich obecność w nim powoduje jego podrażnienie i w konsekwencji piekący ból. Jeśli mamy z nią do czynienia tylko epizodycznie, to domowe sposoby w zupełności wystarczą dla ukojenia dolegliwości. Jeśli jednak występuje często warto zastanowić się nad jej przyczyną i skonsultować z lekarzem.

Przyczyny zgagi

Niestrawność

Występuje najczęściej w następstwie posiłku, który był zbyt obfity w stosunku do naszego zapotrzebowania. Towarzyszą jej objawy takie jak palenie w gardle, ból wyczuwalny w okolicach pępka, wzdęcia, odbijanie treści pokarmowej.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Za winowajcę jego istnienia, uważa się zaburzenia w funkcjonowaniu zwieracza umiejscowionego w dolnym odcinku przełyku, dokładnie tam gdzie łączy się on z żołądkiem. Doprowadza to w konsekwencji do przedostania się kwasu żołądkowego i wystąpienia zgagi.

Wrzody żołądka

Objawy jakimi są ból, pieczenie i mdłości występują wtedy gdy jesteśmy na czczo, spożycie posiłku powoduje ich zanik.

Wrzody dwunastnicy

Ból i pieczenie daje o sobie znać około godzinę po spożyciu posiłku.

Jakie środki przedsięwziąć w walce z nią?

Jeśli staje się w naszym życiu coraz częstszym gościem, to w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować pewną grupę produktów. Nasza dieta powinna zostać pozbawiona wszelkiego rodzaju alkoholi, kawy, herbaty, napoi gazowanych, soków owocowych, czekolady, potraw tłustych i przygotowywanych z użyciem tłuszczu oraz owoców cytrusowych.

Domowe sposoby na walkę z zgagą

Herbata z imbirem

Możemy użyć do zaparzenia tej dostępnej w sklepach lub aptekach bądź przyrządzić ją samodzielnie przy użyciu korzenia imbiru. Napar z tej rośliny jest lekiem na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe i trawienne. Zalecane jest wypijanie go na godzinę przed planowanym posiłkiem.

Pewna część osób zmagających się z zgaga, sugeruje również wypijanie herbaty z cytryną. Nie jest ona jednak skuteczna w każdym przypadku. Nielicznie powoduje nasilenie objawów. Innymi herbatkami mogącymi przynieść ukojenie są te z kminku, kopru włoskiego, kardamonu oraz cynamonu.

Ziołowe napary

Do popularnych i równie skutecznych należą napary przyrządzane z rumianku, dziurawca i mięty.

Żucie gumy

Być może banalne ale żucie gumy powoduje zwiększanie produkcji śliny, a ta z kolei neutralizuje w pewnym stopniu kwasy żołądkowe. Sugeruje się żucie gumy na około 30 minut przed posiłkiem, oczywiście takiej nie zawierającej cukru.

Soda oczyszczona

Jedna z najstarszych metod, prawdopodobnie pada jako pierwsza z ust naszych rodziców czy dziadków jako remedium na zgagę. Jak ją spożyć? Nic prostszego. Wystarczy rozpuścić pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody, po czym natychmiast ją wypić. Uważajmy jednak jak często sięgamy po ten sposób. Nadmierne jego stosowanie może spotęgować mdłości i doprowadzić do puchnięcia.

Migdały

Spożywanie migdałów w wersji prażonej po posiłku, usprawnia procesy zachodzące w żołądku i pomaga w eliminacji nieprzyjemnych dolegliwości. Jedynym mało akceptowanym minusem ich zajadania jest ich wysoka kaloryczność.

Sok aloesowy

Pół szklanki soku aloesowego, również jest w stanie pomóc nam uporać się z zgagą. Jest prosty do wykonania w domu. Jeśli jesteśmy posiadaczami aloesu, wystarczy kilka jego liści i wydrążony z nich żel do którego dodajemy sok z cytryny i wodę. Tak przygotowaną miksturę możemy zachować na mniej więcej kilka dni. Aloes posiada właściwości przeciwzapalne i dlatego jest tak pomocny.

Mleko

Jego picie jest metodą dosyć kontrowersyjną ponieważ działa ona zazwyczaj na połowę przypadków w których wystąpiła zgaga. Zazwyczaj pomaga na chwilowe złagodzenie bólu i pieczenia. Tylko w nielicznych przypadkach sprawdza się jako metoda na zgagę.

Leave a Reply