Dom

Dachy płaskie

Coraz więcej inwestorów oraz osób prywatnych decyduje się na budowę domów z dachem płaskim. Obecnie nie jest on kojarzony z przestarzałą i nieestetyczną konstrukcją dachu wykorzystywanych w domach w czasach PRL-u ale bardzo modna i użyteczną konstrukcją na którą decyduje się coraz więcej osób.

Zalety dachu płaskiego

Dachy płaskie współcześnie posiadają dwie funkcje: pełnią rolę stropu i ostatniej kondygnacji budynku a także funkcję dachu. Nazwa tego typu dachów jest nieznacznie myląca, dachy płaskie charakteryzują się odpowiednim kątem nachylenia od 3° do 11-12° a odpowiednie nachylenie stropu dachu ma za zadanie optymalnie odprowadzić deszcz, umożliwić opadanie rozmarzającego śniegu i lodu a także zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr i mróz. Dachy płaskie są odporne na zerwanie nawet w przypadku silnych wichur i podmuchów wiatru.

Dach płaski pozwala na zredukowanie strat ciepła w budynku do minimum głównie za pomocą zmniejszonej powierzchni zewnętrznej. Jest także rozwiązaniem ekologicznym i oszczędnym, daje możliwość swobodnego umieszczenia na nim kolektorów słonecznych oraz ustalenia odpowiedniego kąta ich nachylenia. Rozwiązanie to pozwala także na zagospodarowanie wolnej przestrzeni na nim, a zwłaszcza na urządzenie ogrodu lub tarasu.

Dachy płaskie – rodzaje

Dach płaski inaczej określany jest stropodachem. W zależności od konstrukcji dzieli się je na stropodachy wentylowane i niewentylowane (pełne).

Stropodach wentylowany jest najpopularniejszym typem dachu płaskiego którego element nośny stanowi strop. Ten typ dachu przypomina wyglądem dach skośny o niewielkim spadku. Strop w dachu wentylowanym stanowi konstrukcję nośną pokrycia. Pomiędzy pokryciem a warstwą ocieplenia pozostawia się puste miejsce którego zadaniem jest odprowadzanie pojawiającej się wilgoci w tzw. ściankach kolankowych.

W przypadku stropodachu niewentylowanego poszczególne warstwy dachu przylegają do siebie. Stop występuje z reguły w postaci żelbetowej płyty nośnej. Spadek dachu uzyskuje się za pomocą wylania warstwy spadkowej z betonu. Tego typu dachy ocieplane są styropianem lub wełną. Jego wykonanie jest dużo łatwiejsze i szybsze niż dachu wentylowanego.

Dachy płaskie dają dużo więcej możliwości aranżacji przestrzeni w przeciwieństwie do dachów skośnych. Są doceniane szczególnie przez właścicieli małych działek ze względu na dużą możliwość jego adaptacji. Odznaczają się stosunkowo niską ceną oraz możliwością dopasowania do bryły budynku.

Leave a Reply